Dockerty Cup Winners & Runners-Up

Name Changes
1909-2010 Dockerty Cup
2011 Mirabella Cup
2012-2013 State Knockout Cup
2014 Dockerty Cup

written by John Punshon

Season Winner Runner-Up
2018 Bentleigh Greens 2 - 0 Heidelberg United
2017 Heidelberg United
Won on penalties 5-4
1 - 1 Bentleigh Greens
2016 Bentleigh Greens
After extra time
1 - 0 Green Gully
2015 South Melbourne 3 - 0 Oakleigh Cannons
2014 Melbourne Knights 1 - 0 South Springvale
2013 Green Gully 3 - 1 Dandenong Thunder
2012 Dandenong Thunder
Won on penalties 5-4
0 - 0 Port Melbourne Sharks
2011 Northcote City 2 - 0 Melbourne Knights
2010 Not played -
2009 Not played -
2008 Not played -
2007 Not played -
2006 Not played -
2005 Not played -
2004 Green Gully Cavaliers 1 - 0 Fawkner Blues
2003 Not played -
2002 Not played -
2001 Not played -
2000 Not played -
1999 Not played -
1998 Not played -
1997 Not played -
1996 Melbourne Knights 4 - 2 Altona Magic (formerly Altona Gate)
1995 South Melbourne 3 - 1 Melbourne Knights (formerly Melbourne Croatia)
1994 Morwell Falcons 2 - 1 Melbourne Zebras (fornerly Brunswick Juventus)
1993 South Melbourne 6 - 2 Heidelberg United (formerly Fitzroy United Alexander)
1992 Preston Makedonia
Won on penalties 4-2
1 - 1 South Melbourne (formerly SM Hellas)
1991 South Melbourne Hellas 3 - 2 Sunshine George Cross
1990 Melbourne Croatia 3 - 1 Brunswick Juventus
1989 South Melbourne Hellas 1 - 0 Altona Gate
1988 South Melbourne Hellas
Awarded to SMH after MC was found to have fielded an ineligible player
- Melbourne Croatia
1987 Brunswick United Juventus 3 - 1 Heidelberg United
1986 Green Gully 2 - 1 Preston Makedonia
1985 Melbourne Croatia 2 - 0 Preston Makedonia
1984 Fawkner 3 - 2 Maribyrnong Polonia
1983 Melbourne Croatia 4 - 0 Box Hill
1982 Green Gully 3 - 1 Melbourne Croatia
1981 Green Gully 2 - 0 Sunshine City
1980 Essendon Croatia 7 - 0 Juventus
1979 Essendon Croatia 2 - 1 Frankston City
1978 George Cross 3 - 2 Ringwood City
1977 Juventus
Won on penalties 5-4
0 - 0 Essendon Lions
1976 Footscray JUST 2 - 0 Maribyrnong Polonia
1975 South Melbourne Hellas 2 - 1 Sunshine City
1974 South Melbourne Hellas 4 - 1 Ringwood City
1973 Hakoah St.Kilda 1 - 0 Fitzroy United Alexander
1972 Juventus 2 - 1 George Cross
1971 Juventus 2 - 0 Footscray JUST
1970 Juventus 2 - 0 South Melbourne Hellas
1969 Croatia 3 - 1 Juventus
1968 Croatia 1 - 0 South Melbourne Hellas
1967 Port Melbourne Slavia 4 - 0 South Melbourne Hellas
1966 Hakoah 4 - 2 Port Melbourne Slavia
1965 Port Melbourne Slavia 1 - 0 Croatia
1964 Port Melbourne Slavia 1 - 0 Footscray JUST
1963 Footscray JUST 4 - 2 Maribyrnong Polonia
1962 George Cross 3 - 0 Hakoah
1961 Polonia 4 - 2 George Cross
1960 Juventus 3 - 1 Hakoah
1959 George Cross 3 - 1 Hakoah
1958 Wilhelmina 3 - 0 Juventus
1957 Moreland 2 - 1 Juventus
1956 Hakoah 2 - 0 Brighton
1955 Hakoah 2 - 0 Polonia
1954 Hakoah 7 - 1 Footscray City
1953 Hakoah 2 - 1 Brighton
1952 Brighton 5 - 0 Juventus
1951 JUST 1 - 0 Brighton
1950 Moreland 2 - 0 Box Hill
1949 Park Rangers 2 - 1 South Yarra
1948 Park Rangers 4 - 3 South Yarra
1947 South Yarra 2 - 1 Park Rangers
1946 Prahran 3 - 2 Moreland
1945 Moreland-Hakoah 6 - 1 Box Hill
1944 Brighton 3 - 0 RAAF Laverton
1943 Brighton 3 - 2 Moreland-Hakoah
1942 Prahran 3 - 0 Moreland-Hakoah
1941 Moreland 1 - 0 Prahran
1940 Imperial Chemical Industries 5 - 1 South Yarra
1939 Imperial Chemical Industries (formerly Nobels) 6 - 1 Prahran
1938 Nobels 3 - 2 Hakoah
1937 Brighton 3 - 1 Prahran
1936 Royal Caledonians 5 - 2 Footscray Thistle
1935 Hakoah 4 - 3 Royal Caledonians
1934 Royal Caledonians 3 - 2 Hakoah
1933 Brighton 4 - 3 St Kilda
1932 Footscray Thistle 2 - 1 Melbourne Thistle
1931 Wonthaggi Magpies 1 - 0 Brunswick
1930 Footscray Thistle 3 - 2 Royal Caledonians
1929 Footscary Thistle 3 - 2 St Kilda
1928 Naval Depot 6 - 0 Wonthaggi Magpies
1927 Footscray Thistle 5 - 2 Naval Depot
1926 Naval Depot 4 - 3 St Kilda
1925 Melbourne Thistle 3 - 1 Preston
1924 Naval Depot 1 - 0 Footscray Thistle
1923 St.Kilda 1 - 0 Preston
1922 Albert Park 3 - 2 Windsor
1921 Northumberland and Durham 2 - 0 HMAS Submarine Depot
1920 Game abandoned
Albert Park v Northumberland and Durham
-
1919 Footscray Thistle 2 - 0 Windsor
1918 No competition due to World War 1 -
1917 No competition due to World War 1 -
1916 No competition due to World War 1 -
1915 Melbourne Thistle - TBA
1914 Melbourne Thistle - TBA
1913 Yarraville (formerly Williamstown) 4 - 3 St Kilda
1912 Williamstown 3 - 0 Wonthaggi Rangers
1911 St Kilda 4 - 2 Williamstown
1910 Carlton United 1 - 0 Prahran
1909 Carlton United 2 - 1 St Kilda