Ԫ
Squad for 2004 OFC and WC qualifiers in Adelaide

Australia

(coach : Frank Farina)

 Paul Agostino (1860 Munich, Germany)
 John Aloisi (Osasuna, Spain)
 Marco Bresciano (Parma, Italy)
 Tim Cahill (Millwall, England)
 Scott Chipperfield (FC Basel, Switzerland)
 Simon Colosimo (Parramatta Power, Australia)
 Ahmad Elrich (Parramatta Power, Australia)
 Brett Emerton (Blackburn Rovers, England)
 Vince Grella (Empoli, Italy)
 Zeljko Kalac (Perugia, Italy)
 Patrick Kisnorbo (Heart of Midlothian, Scotland)
 Steve Laybutt (Excelsior Mouscron, Belgium)
 Stan Lazaridis (Birmingham City, England)
 Adrian Madaschi (Partick Thistle, Scotland)
 Jade North (Perth Glory, Australia)
 Mark Schwarzer (Middlesbrough, England)
 Josip Skoko (Genclerbirligi, Turkey)
 Mile Sterjovski (FC Basel, Switzerland)
 Tony Vidmar (Cardiff City, Wales)
 Max Vieri (Napoli, Italy)
 David Zdrilic (Aberdeen, Scotland)


New Zealand

(coach : Mick Waitt)

Mark Paston (Bradford, England)
Duncan Oughton (Columbus Crew, USA)
David Mulligan (Doncaster Rovers, England)
Steven Old (Palmerston North, NZ)
Che Bunce (Randers, Denmark)
Tony Lochhead (Santa Barbara, USA)
Ivan Vicelich (Roda, Netherlands)
Aaran Lines (Arka Gdynia, Poland)
Noah Hickey (Football Kingz, Australia) *
Timothy Brown (Cincinnati, USA)
Leo Bertos (Rochdale, England)
Simon Elliott (Columbus Crew, USA)
Brent Fisher (Manly Warringah, Australia)
Ryan Nelsen (DC United, USA)
Michael Wilson (Minnesota Thunder, USA)
Vaughan Coveny (South Melbourne, Australia)
Raffaele deGregorio (Western Suburbs, NZ)
Shane Smeltz (Adelaide United, Australia)
Neil Jones (Santa Barbara, USA)
Gerard Davis (Western Suburbs, NZ)
Rupesh Puna (Caversham, NZ)
Glen Moss (Sydney Olympic, Australia)
Tamati Williams (Mt Wellington, NZ)
* Yes, yes I know, but they compete in the Australian League


Fiji

(coach : Tony Buesnel)

Simione Tamanisau (Rewa, Fiji)
Lorima Dau (Rewa, Fiji)
Nikola Raoma (Mangere Utd, NZ)
Alvin Avinesh (Lautoka, Fiji)
Emosi Baleinuku (Rewa, Fiji)
Rajesh Kumar (Brisbane Lions, Australia)
Stephen Morrel (Leighton Town, England)
Stewart Bola (Eastern Suburbs, NZ)
Thomas Vulivuli (Suva, Fiji)
Veresa Toma (Nadi, Fiji)
Pita Rabo (Suva, Fiji)
Esala Masi (Newcastle United, Australia)
Taniela Waqa (Lautoka, Fiji)
Lagi Dyer (Rewa, Fiji)
Maika Waqa (Lautoka, Fiji)
Viliame Toma (Nadi, Fiji)
Seveci Rokotakala (Navua, Fiji)
Laisiasa Gataurua (Suva, Fiji)
Ovini Duguca (Nadi, Fiji)
Joela Baledrokadroka (Rewa, Fiji)
Pene Erenio (Rewa, Fiji)
Waisake Sabutu (Rewa, Fiji)
Shamal Kumar (Labasa, Fiji)


Solomon Islands

(coach : Allan Gillet)

Severino Aefi (Las Utd, Solomon Islands)
Lucian Sikwae (Marist, Solomon Islands)
Francis Aruafu (Koloale, Solomon Islands)
Leslie Leo (Laugu, Solomon Islands)
Martin Ruhasia (Marist, Solomon Islands)
Gideon Omokirio (Kossa, Solomon Islands)
Mahlon Houkarawa (Koloale, Solomon Islands)
Nelson Sale (Koloale, Solomon Islands)
Philip Kaukui (Laugu, Solomon Islands)
George Suri (East Coast Bay, Solomon Islands)
George Abba (Naha, Solomon Islands)
Francis Wasi (Kossa, Solomon Islands)
George Lui (Laugu, Solomon Islands)
Paul Kakai Jr (Laugu, Solomon Islands)
Joel Konofilia (Rangers, Solomon Islands)
Moses Toata (Kossa, Solomon Islands)
Robert Firigeni (Kossa, Solomon Islands)
Stanley Waita (Naha, Solomon Islands)
Alick Mamae (Koloale, Solomon Islands)
Batram Suri (Koloale, Solomon Islands)
Commins Menapi (Marist, Solomon Islands)
Paul Usumae (Kossa, Solomon Islands)
Henry Fa'Arodo (Fawkner Blues, Australia)


Tahiti

(coach : Gerard Kautai, Jean Claude Ynam)

Naea Bennett (Pirae, Tahiti)
Raimoana Bennett (Pirae, Tahiti)
Samuel Garcia (Venus, Tahiti)
Iotua Kautai (Pirae, Tahiti)
Pierre Kugogne (Pirae, Tahiti)
Hiro Labaste (Tamarii Faa'a, Tahiti)
Jean-yves Li Waut (Manu Ura, Tahiti)
Billy Mataitai (Manu Ura, Tahiti)
Taufa Neuffer (Tefana, Tahiti)
Tamatoa Pahio (Temarii Faa'a, Tahiti)
Georges Pitoeff (Venus, Tahiti)
Vincent Simon (Fei Pi, Tahiti)
Felix Tagawa (Dragon, Tahiti)
Daniel Tapeta (Manu Ura, Tahiti)
Angelo Tchen (Tefana, Tahiti)
Axel Temataua (Manu Ura, Tahiti)
Farahia Teuira (Vaiete, Tahiti)
Stanley Tien Wah (Dragon, Tahiti)
Harry Tong Sang (Dragon, Tahiti)
Gabriel Wajoka (Ptt, Tahiti)
Xavier Samin (Tefana, Tahiti)
Teva Zaveroni (Pirae, Tahiti)


Vanuatu

(coach : Juan Carlos Buzzeti)

David Chilia (Tupuji, Vanuatu)
Geoffrey Lego Gete (Siaraga, Vanuatu)
Manley Junior Tabe (Shepheards, Vanuatu)
Lexa Bule Bibi (Siaraga, Vanuatu)
Wilkins Simon Lauru (Shepheards, Vanuatu)
Graham Demas (Tafea, Vanuatu)
Fedy Vava (Amical, Vanuatu)
Turei Joe Lautu
Seimata Chilia (Fawkner Blues, Australia)
Etienne Mermer (Mitchelton, Australia)
Moise Poida (Tafea, Vanuatu)
Lorry Thompsen (Shepheards, Vanuatu)
Richard Iwai (Mitchelton, Australia)
Pita David Maki (Yatel, Vanuatu)
Daniel Koko Alick (Shepheards, Vanuatu)
Alphose Qorig (Shepheards, Vanuatu)
Jean Emmanuel Maleb (Shepheards, Vanuatu)
Maki Gerard Haitong (Amical, Vanuatu)
Roger Joe (Shepheards, Vanuatu)
Charley Kalsanei (Shepheards, Vanuatu)